а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дустабанлија

мн. дустабанлии
Вид збор: Придавка
Ранг: 52541
(немен. по род) Што има рамни стапала.
Англиски: flatfooted Турски: düztaban Албански: shputërafshti
Употреба: Анатомија , Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Оние што се дустабанлии, комисијата ги враќа.
Изведенки
дустабанлиски прид.
дустабанлискиот
Пример: дустабанлиски од
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК