а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дурло

мн. дурловци
Вид збор: Именка, женски род
1. Мрзлив човек.
Англиски: loafer Албански: përtac
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој е голем дурло.
2. Лице што се лути.
Англиски: angry person Албански: ai që hidhërohet
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
дурла ж.
мн. дурли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи