а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дурли

(се) дурлат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 27677
1. се излежува, не работи
Англиски: loaf Албански: përtoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
По цел ден само се дурлиш.
2. се лути
Англиски: sulk Албански: hidhërohet
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Зошто ми се дурлиш?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК