а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дури

Вид збор: Честичка
1. За засилување и за назначување дека се одвива нешто повеќе од очекуваното, во просторни и во временски граници.
Англиски: till
Примери:
Дури до крајот на светот ќе те гонам.
Стасале дури до Мургаш.
2. за истакнување
Англиски: just
Примери:
Дознав дури по две години дека таа не направила ништо лошо.
Дури вчера го добив писмото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи