а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дури

Вид збор: Сврзник
1. Со временско значење, за поврзување временски реченици.
Англиски: until
Примери:
Дури е мома при мајка како росно цвеќе цвета.
Дури станеш ќе се стемни.
2. Се јавува со да и со не за ограничување на дејството.
Англиски: until
Примери:
Пази го млекото дури да се вратам.
Дури не дојдам да не сте почнале.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи