а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дурија

мн. дурии
Вид збор: Именка, женски род
Земјоделска алатка што служи за копање.
Англиски: spade
Употреба: Земјоделство
Примери:
Се потпре на рачката од дуријата.
Притисна со ногата на дуријата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи