а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дупчало

мн. дупчала
Вид збор: Именка, среден род
Алат што служи за дупчење, шило.
Англиски: awl, pricker
Примери:
Дупчалото служи за дупчење на рамките.