а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дупне

дупнат; дупни, дупнете; дупнав, дупнаа; дупнал; дупнат; (ќе) дупнев, (ќе) дупнеа; (ќе) дупнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5914
1. дупи
Англиски: drill Албански: shpoj, biroj
2. боцне
Англиски: prick Албански: shpoj
Примери:
Си ја дупнав раката.
3. Натера, наведе на нешто.
Англиски: force Албански: çoj, shpie
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што те дупнало рано ранум во недела?
Што го дупнало навака?
4. (се дупне) Се појави, се отвори дупка.
Албански: shpoj
Примери:
Бурето се дупна.
Кошницата се дупнала на неколку места.
Изрази
Го дупна ѓаволот - го натера, го подбуцна некој или нешто со лоша намена.
Изведенки
1. дупнува несв.
(се) дупнуваат
2. дупнување ср.
глаг. им.