а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дупнатина

мн. дупнатини
Вид збор: Именка, женски род
Отвор, шуплина створена со дупчење.
Англиски: drill-hole
Примери:
длабинска истражна дупнатина
дупнатина во Земјината кора