а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дуплира

дуплираат; дуплирајќи; дуплиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 25690
1. Удвои, удвојува, зголеми, зголемува двојно.
Англиски: double Албански: dublon
Примери:
Го дуплиравме нашиот влог.
Тој секој клас го дуплира.
2. (се дуплира) Се удвои, се удвојува, двојно се зголеми, се зголемува.
Англиски: double Албански: dyfishohet
Примери:
Долгот не гине, само расте и се дуплира.
Изведенки
дуплирање ср.
глаг. им.