а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дупликат

мн. дупликати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19059
Копија, втор примерок што е ист со оригиналот според содржината, формата и сл.
Англиски: copy
Примери:
Клучот има дупликат.
Направив дупликати од сите поважни документи.