а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дупка

дупкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 30268
Дупи по малку, во помала мера.
Англиски: drill Албански: biroj, shpoj
Употреба: Деминутив
Примери:
Ако си ги дупкам прстите, да има за кого.
Го дупкаше магарето под опашката за да побрза.