а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дупач

мн. дупачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што подбуцнува, задева некого.
Англиски: instigator
Примери:
Тој е голем дупач.
Изведенки
дупачка ж.
мн. дупачки