а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дундури

(се) дундурат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Премногу се дотерува, се прчи.
Примери:
Што се дундуриш толку?
2. се лути, се мурти
Албански: hidhërohet, rrudhet
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
По цели денови само се дундури.
Изведенки
дундурење ср.
глаг. им.