а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дуле

мн. дулиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 31119
1. Вид земјен сад за вода со шопурче за пиење.
Англиски: jug Албански: enë trualli me thithëse
Примери:
Се напи вода од дулето.
Ги турна дулињата.
2. Шопурче за пиење кај земјените садови за вода.
Албански: thithëse e enës për pije