а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дулак

Види и: дувак (м.)
мн. дулаци
Вид збор: Именка, машки род
превез
Англиски: veil Турски: duvak
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Беше во невестинска носија, со бел дулак на главата.