а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дукат

мн. дукати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13405
Златник, златна пара (се употребувала и како женски накит).
Англиски: ducat
Употреба: Архаизам
Примери:
Ти праќам еден дукат од суво злато.
Како месечина светеа на тебе дукатите.