а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дузена

мн. дузени
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11593
Дванаесет парчиња од нешто.
Англиски: dozen Турски: düzine
Примери:
дузена бели рози
две дузени јајца
Изведенки
дузина ж.
мн. дузини
Пример: дузина писма