а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дужд

мн. дуждови
Вид збор: Именка, машки род
Титула, звање на државен главатар во Венеција и Џенова.
Англиски: doge
Употреба: Историја
Примери:
Повелбата на дуждот.