а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дует

мн. дуети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17403
1. Музичка композиција напишана за два гласа (обично машки и женски) или за два инструмента.
Англиски: duet Албански: duet
Употреба: Музика и танц
Примери:
Го отсвиривме заеднички првиот дует.
2. Вокална или инструментална група составена од два члена.
Англиски: duet Албански: duet
Употреба: Музика и танц
Примери:
Сака да пее во дует.