а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дуел

мн. дуели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21822
1. двобој
Англиски: duel Албански: duel, dyluftim
2. Судир, расправа меѓу две страни што имаат различни ставови и идеи.
Англиски: conflict Албански: duel, konflikt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вербален дуел.