а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дудулка

мн. дудулки
Вид збор: Именка, женски род
Кочан без зрна.
Англиски: cob
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
Примери:
Го разгорев огнот со дудулка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи