а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дудуле

мн. дудулиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Клас од пченка со зрна.
Англиски: cob
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
Примери:
зрели дудулиња
2. (како прид. - неменлив збор) Мокар од вода или пот.
Примери:
Дождот нѐ направи дудуле.
Дудуле станав од сонцето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи