а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дудук

мн. дудуци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26749
1. Народен музички дувачки инструмент.
Англиски: flute Турски: düdük Албански: fyell, duduk
Употреба: Музика и танц , Народно
Примери:
Свиреа на гајди и дудуци.
2. глупак
Англиски: jerk Албански: torollak, budalla
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дудук ниеден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК