а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дудлак

мн. дудлаци
Вид збор: Именка, машки род
Вид земјен сад со отвор за пиење вода.
Турски: dudaklı
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Голем дудлак.
Изведенки
дудлат м.
мн. дудлати
FlexiMac
 менување на македонски глаголи