а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дудинка

Види и: дуд (м.)
мн. дудинки
Вид збор: Именка, женски род
плод од дуд
Латински: Morus Англиски: mulberry Турски: dut Албански: man
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи