а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дударе

мн. дудариња
Вид збор: Именка, среден род
1. Вид земјен сад за пиење вода.
Англиски: tumbler Албански: kupë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Го скрши дударето.
2. глупак, будала
Англиски: jerk Албански: torollak
Употреба: Преносно значење
Примери:
За дударе си ме имал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК