а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дудак

мн. дудаци
Вид збор: Именка, машки род
усна
Англиски: lip Турски: dudak
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ме пече горниот дудак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи