а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дувне

дувнат; дувни, дувнете; дувнав, дувнаа; дувнал; дувнат; (ќе) дувнев, (ќе) дувнеа; (ќе) дувнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5845
1. дува
Англиски: blow Албански: fry
2. избега
Англиски: escape Албански: ikë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дувнал од срам и страв.
Дувнав колку што ме носат нозете.
Ја дувна низ врата.
Изрази
Да (го) дувнеш, ќе падне - многу слаб човек.
Изведенки
1. дувнува несв.
дувнуваат
2. дувнување ср.
глаг. им.