а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дувло

мн. дувла
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7856
1. Живеалиште за поголеми диви животни во земјата или на засолнато место.
Англиски: den Албански: çerdhe, fole
Употреба: Зоологија
Примери:
Мечкино дувло.
Дувло на волчица.
2. Неуредено, нечисто место (куќа, стан, соба).
Англиски: den Албански: strofkë, shpellë
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Се враќам во своето студено дувло.
3. Собиралиште, место каде што се собира сомнителен свет.
Англиски: den Албански: strofkë, çerdhe
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го фатиле во дувлото каде што се собираат.