а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дувка

дувкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Дува во помала мера, со послаб интензитет.
Англиски: blow
Употреба: Деминутив
Примери:
Дувкаше пријатно утринско ветре.
Дувка студеникав вечерен повеј.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи