а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дубле

мн. дублеа
Вид збор: Именка, среден род
1. Метал обложен со друг метал (сребро со злато).
Англиски: gold-plated Албански: duble, dyshe
Примери:
Украсно дубле.
2. Вид удар во билјардот.
Албански: goditje në loj biliardi
Примери:
Изведе одлично дубле.