а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дублет

мн. дублети
Вид збор: Именка, машки род
1. Еден од два исти примероци, предмети.
Англиски: doublet Француски: doublet Албански: dublet
Примери:
Овој ракопис е дублет.
2. Еден од два рамноправни називи или една од две варијанти на некој збор кои се разликуваат меѓу себе морфолошки, фонетски или според акцентот.
Англиски: doublet Албански: dublet
Употреба: Лингвистика