а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дубиозен

дубиозниот
Вид збор: Придавка
1. Што е нејасен, двосмислен.
Англиски: dubious
Примери:
Дубиозна изјава.
2. Што е нерешителен, колеблив.
Англиски: dubious
Примери:
Дубиозна акција.
3. Што е сомнителен, неизвесен, несигурен.
Англиски: dubious
Примери:
Дубиозен извештај.
Дубиозни работи.
Изведенки
дубиозност ж.