а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дубиоза

мн. дубиози
Вид збор: Именка, женски род
Нејасна состојба, сомнителни побарувања, загуба или одлевање пари, нејасни патишта по кои се остваруваат некои резерви на пари.
Примери:
Ова јасно укажува дека дубиозата и голготата на ЈП Водовод ќе се продлабочува уште повеќе во периодот што следува.