а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дубалка

мн. дубалки
Вид збор: Именка, женски род
Направа во која се става детето за да се навикне да стои.
Турски: duba
Примери:
Детето беше во дубалка.