а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дуалист

мн. дуалисти
Вид збор: Именка, машки род
приврзаник на дуализмот
Англиски: dualist
Употреба: Религија и Филозофија
Примери:
Дуалистите учеле дека душата и телото мора да бидат различни ентитети за да се објасни свеста кај човечките суштества.
Изведенки
1. дуалистка ж.
мн. дуалистки
2. дуалистички прид.
дуалистичкиот
Пример: дуалистичка теорија