а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дуализам

(едн.) дуализмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10881
1. Истовремено постоење на два елемента или принципа, најчесто спротивни.
Англиски: dualism Албански: dualizëm
2. Филозофско, религиозно или политичко сфаќање според кое дадена целина претставува двојство на два спротивни принципа (на пр. духовна и материјална супстанција, душа и тело, добро и зло, светлина и темнина).
Англиски: dualism Албански: dualizëm
Употреба: Филозофија