а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дршка

мн. дршки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5814
1. Дел од предмет што се држи со раката.
Англиски: handle Албански: dorezë, bisht
Примери:
дршката на ножот
дршки за мотики
2. Тенкиот дел од плодот, листот или цветот со кој се држат на стеблото.
Англиски: stalk Албански: bisht
Употреба: Ботаника
Примери:
Лисната дршка е средно долга.
Смукаат смокви и ги фрлаат дршките.