а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрча

мн. дрчи
Вид збор: Именка, женски род
Невреме кога паѓа снег со дожд.
Англиски: snowstorm
Примери:
Настрада во дрча.
Дрчите в планина беа многу лоши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи