а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

друштвен

друштвени
Вид збор: Придавка
Што се дружи со други луѓе.
Англиски: sociable
Примери:
Тој е постојано насмеан и весел, многу е друштвен и со сите влегува во комуникација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи