а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

друшка

мн. друшки
Вид збор: Именка, женски род
1. другарка
Англиски: companion Албански: shoqe
2. Сопруг или сопруга, брачен партнер.
Англиски: marriage partner Албански: bashkëshorte
Примери:
Ја остави сама да си одбере друшка по нејзината волја.
Се врзал со несакана друшка.
Господ на таквите им навева добри друшки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи