а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

друска

друскаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Друса по малку, во помала мера.
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
друскање ср.
мн. друскања
глаг. им.
Пример: Друскањата му причинуваа задоволство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи