а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

друса

друсаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. тресе, ниша
Англиски: shake Албански: tund, lëkund
Примери:
Ја носеа и ја друсаа.
2. (се друса) Се тресе, се ниша.
Албански: tundet, lëkundet
Примери:
Патниците во автобусот се друсаа.
Изведенки
друсање ср.
мн. друсања
глаг. им.
Пример: Се измори од постојаните друсања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи