а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

друсаница

мн. друсаници
Вид збор: Именка, женски род
тресење, нишање
Англиски: shaking
Примери:
Друсаницава нема крај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи