а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

друм

мн. друмови
Вид збор: Именка, машки род
пат
Англиски: road
Примери:
селски друм, прашлив друм
Изрази
Друм под нозе - замине некаде.
Изведенки
друмски прид.
друмскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи