а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дружина

мн. дружини
Вид збор: Именка, женски род
Група, здружение, организација формирана врз пријателски, професионален или друг однос.
Англиски: band
Примери:
водач на дружината
ајдучка дружина
литературна дружина
драмски дружини
Изведенки
дружински прид.
дружинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи