а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дружељубив

дружељубиви
Вид збор: Придавка
1. Што сака да се дружи, да другарува.
Англиски: sociable
Примери:
Дружељубиво дете.
Многу се дружељубиви.
2. другарски, пријателски
Англиски: friendly
Примери:
Дружељубив разговор.
Дружељубиви односи.
Изведенки
дружељубивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи