а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дружен

дружниот
Вид збор: Придавка
Што е заеднички.
Англиски: common
Примери:
Дружна борба.
Дружни дејствија.
Изведенки
дружно прил.
Пример: Чекорат дружно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи