а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дружба

мн. дружби
Вид збор: Именка, женски род
1. Пријателски однос, другарство, дружење.
Англиски: friendship Албански: miqësi
Употреба: Архаизам
Примери:
Вечна дружба.
Наша дружба.
Пријатна дружба.
2. дружина
Англиски: band Албански: klikë, bandë
Употреба: Архаизам
Изрази
Дружба си е дружба - служба си е служба - и покрај пријателството, службените работи треба да се одвиваат така како што треба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи